Opis i cel projektu:
Praktyka oparta na dowodach naukowych jest zbiorem najlepszych wiarygodnych aktualnych danych, które pozwalają precyzyjnie i dokładnie wykorzystać dostępne dowody naukowe w codziennej praktyce w każdej dyscyplinie naukowej. Termin EBP po raz pierwszy wprowadził Gordon Guyatt, profesor medycyny i epidemiologii klinicznej na McMaster University w Hamilton w Kanadzie w 1992 roku.
Celem niniejszego projektu jest stworzenie międzynarodowej platformy do rozpowszechniania dostępnych dowodów naukowych i ich praktycznego zastosowanie oraz udzielenie młodym naukowcom wsparcia w podejmowaniu wyzwań zawodowych i osiąganiu kolejnych etapów kariery naukowej, w procesie podejmowania decyzji oraz w rozwiązywaniu potencjalnych problemów pojawiających się w pracy zawodowej jak i samym obszarze badawczym.
Medycyna oparta na faktach powstała z połączenia nauki (Research) i praktyki klinicznej (Practice). Pozwala zastosować wiedzę uzyskaną z badań naukowych (tzw. dowód) przy podejmowaniu decyzji klinicznej, zarówno w diagnostyce chorób, jak i postępowaniu terapeutycznym w odniesieniu do konkretnego pacjenta. Stanowi swoistą bazę dla dziedziny nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Dla zrozumienia znaczenia wyników badań naukowych opisywanych w publikacjach, metaanalizach zaplanowane są warsztaty z ekspertami, praktykami z różnych obszarów dziedziny jak i poza dziedzinowe, które pozwolą na wykazanie aspektu interdyscyplinarnego dla obszaru badań i jego zastosowania w praktyce.
Uczestnicy projektu będą aktywnie pracować nad rozwijaniem kompetencji zawodowych w wybranym przez siebie obszarze zgodnym z celami projektu czyli dotyczących zarządzania badaniami naukowymi, zarządzania zespołami naukowymi, współpracy interdyscyplinarnej, komunikacji naukowej w zespole, ale również i komercjalizacji wyników badań naukowych. Zaletą planowanego przez Akademię Zamojską przedsięwzięcia jest jej ściśle spersonalizowany charakter dostosowany do aktualnych wyzwań zawodowych uczestników. Wymiana doświadczeń, dobrych praktyk, szeroka analiza poszczególnych elementów i obszarów badawczych pozwoli na osiągnięcie zaplanowanego i postawionego przed projektem celu.
Zakres rzeczowy i planowane efekty projektu:
Pod względem rzeczowym przedsięwzięcie obejmuje swym zakresem następujące aktywności i działania:
Realizacja 3 projektów badawczych przy współpracy wieloośrodkowej w tym międzynarodowej.
Organizacja przez Akademię Zamojską międzynarodowej konferencji naukowo-szkoleniowej. Przedsięwzięcie będzie stanowiło platformę do wymiany wzajemnych doświadczeń, próbę wskazania nowych obszarów badawczych, integracji środowiska naukowego oraz przyczyni się do pogłębienia dyskusji nad aktualnymi problemami rozwoju teorii i praktyki w ramach wskazanych obszarów tematycznych.
Organizacja warsztatów prowadzonych przez zaproszonych ekspertów z obszaru praktyki oraz nauki dla dyscypliny nauki medycznej i nauk o zdrowiu, których mottem będą słowa Winstona Churchilla „Please be good enough to put your conclusions and recommendations on one sheet of paper at the very beginning of your report, so that I can even consider reading it”.
Prezentacja raportu z badań naukowych w ramach prowadzonych projektów. Prezentacja przygotowana i podzielona będzie na trzy podstawowe części: wprowadzającą, analityczną i wnioskową dla prowadzonych badań ilościowych i jakościowych.
Przygotowanie i zgłoszenie pełnego raportu z badań w formie min. 3 publikacji naukowych (pełnotekstowych) do czasopisma z listy Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Okres realizacji: 15 miesięcy (01.10.2023-31.12.2024)
Projekt „Praktyka oparta na dowodach naukowych w ujęciu interdyscyplinarnym” realizowany jest w ramach programu pod nazwą „Doskonała nauka II” ogłoszonego komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 31 stycznia 2023 roku